Editia a XIV-a

 

FESTIVALUL DE MUZICĂ VECHE TIMIŞOARA, Ed. XIV-a

17 Septembrie – 20 Octombrie 2019

 



 

17 SEPTEMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

GRAND TOUR’– conducerea muzicală MARCELLO DI LISA

CONCERTO DE’ CAVALIERI

 

MARCELLO DI LISA, dirijor

FEDERICO GUGLIELMO, vioară barocă/concertino

KATARZYNA SOLECKA, vioară barocă

CODRIN EMANDI, vioară barocă

DIANA EMANDI, vioară barocă

ALESSIA PAZZAGLIA, vioară barocă/concertino

GIANCARLO CECCACCI, vioară barocă

HEILKE WULFF, vioară barocă

GIAN CLAUDIO DEL MORO, violă barocă

LUCA PEVERINI, violoncel/concertino

LUCA COLA, contrabas

ANDREA PERUGI, clavecin

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

CORELLI, A. SCARLATTI, F. MANFREDINI, G. TORELLI, G. BONONCINI, A. VIVALDI

 


 

19 SEPTEMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

ICH HABE GENUG’ – conducerea muzicală REINOUD VAN MECHELEN

A NOCTE TEMPORIS

 

REINOUD VAN MECHELEN, tenor

ANNELIES DECOCK, vioară barocă

MARRIE MOOIJ, vioară barocă

BENJAMIN LESCOAT, violă barocă

RONAN KERNOA, violoncel baroc

ANNA BESSON, flaut traverso

BENOÎT LAURENT, oboi baroc

MARC MEISEL, orgă/clavecin

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

J.S. BACH, J.D. HEINICHEN, M. HOFFMAN

 


 

25 SEPTEMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

NATURA AMOROSA’ – conducerea muzicală JEAN TUBÉRY

 

ENSEMBLE LA FENICE

JEAN TUBÉRY, cornetto/flaut/voce

FANIE ANTONELOU, soprană

SASKIA SALEMBIER, mezzo-soprană/vioară barocă

JEAN-BAPTISTE VALFRÉ, violoncel baroc

ETIENNE GALLETIER, lăută

MATHIEU VALFRÉ, orgă/clavecin

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

C. JANIQUIN, G.B. RICCIO, C. MONTEVERDI, J.J. VAN EYCK, J. DE CASTRO, J, ARCADELT, G. CAIMO, G. FRESCOBALDI, T. MERULA, M. UCCELLINI, M. PESENTI, P. QUAGLIATI, A. FALCONIERO, B. MARINI, G. KAPSBERGER

 


 

28 SEPTEMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‚AMÉRICA, MÚSICA, DIFERENCIA’ – conducerea muzicală MANFREDO KRAEMER

THE RARE FRUITS COUNCIL

BÁRBARA KUSA, soprană

MANFREDO KRAEMER, vioară barocă

GUADALUPE DEL MORAL, vioară barocă

EDUARDO EGÜEZ, teorbă/chitară

JUANJO FRANCIONE, chitară/percuţie

BALÁZS MÁTÉ, violoncel baroc

DANIEL ESPASA, clavecin

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

COMPOZITORI ANONIMI, J. DE HERRERA, S. DE MURCIA, A. FALCONIERO, C. SEIXAS, J. DE OREJÓN Y APARICIO, M.P. ROSQUELLAS, J.M. OLIVARES, J. ATIRAYÚ

 


 

2 OCTOMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘ESPRESSIONE DRAMMATICA’ – conducerea muzicală RACHEL PODGER

RACHEL PODGER & DANIELE CAMINITI

RACHEL PODGER, vioară barocă

DANIELE CAMINITI, lăută/teorbă

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

G.B. FONTANA, H.I.F. BIBER, I. LEONARDA, D. CASTELLO, A. PICCININI, A. VIVALDI, J S BACH, J.H. SCHMELZER

 


 

9 OCTOMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘BACH & FRIENDS IN ZIMMERMANN COFFEEHOUSE’ – conducerea muzicală MAUDE GRATTON

IL CONVITO

MAUDE GRATTON, clavecin

AMÉLIE MICHEL, flaut traverso

RYO TERAKADO, vioară barocă

SIMON PIERRE, vioară barocă

CODRIN EMANDI, vioară barocă

DIANA EMANDI, vioară barocă

DEIRDRE DOWLING, violă barocă

AGEET ZWEISTRA, violoncel

JULIEN DEBORDES, fagot

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

J.S. BACH

 


 

12 OCTOMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘MOZART-BEETHOVEN, BETWEEN CLASSICAL AND ROMANTICAL STYLES’ – conducerea muzicală ANTOINE PECQUEUR

OCTUOR DE LA CHAMBRE PHILHARMONIQUE

STÉPHANE MORVAN, oboi

PASCAL MORVAN, oboi

ROBERTA CRISTINI, clarinet

ARTHUR BOLORENOS, clarinet

ANTOINE PECQUEUR, fagot

THOMAS QUINQUENNEL, fagot

YANNICK MAILLET, corn

CÉDRIC MULLER, corn

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

W.A. MOZART, L. van BEETHOVEN

 


 

15 OCTOMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘MUSICA NEL SECOLO DI CARAVAGGIO & GUIDO RENI’ – conducerea muzicală ENRICO GATTI

ENSEMBLE AURORA

ENRICO GATTI, vioară barocă

LUCA GIARDINI, vioară barocă

ELENA BIANCHI, dulcian

GUIDO MORINI, orgă/clavecin

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

G.P. CIMA, G.B. FONTANA, F. TURINI, A. BERTALI, F. ROGNONI, G. SCARANI, D. CASTELLO

 


 

20 OCTOMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

ALEXANDER AGRICOLA AND THE ITALIAN ART OF SACRED ALLEGORY’ – conducerea muzicală BJÖRN SCHMELZER

GRAINDELAVOIX

BJÖRN SCHMELZER, dirijor

ANNE-KATHRYN OLSEN, soprană

CARINE TINNEY, soprană

ALBERT RIERA, tenor

ANDRÉS MIRAVETE, tenor

MARIUS PETERSON, tenor

ARNOUT MALFLIET, bas

FLORIS DE RYCKER, lăută

BOR ZULJAN, bray lute

LUKAS HENNING, lăută

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

AGRICOLA, J. GHISELIN, J. MARTINI, G. DU FAY ŞI COMPOZITORI ITALIENI ANONIMI