Editia a XII-a

FESTIVALUL DE MUZICĂ VECHE TIMIŞOARA, Ed. XII-a

22 Septembrie – 17 Octombrie 2017

 

22 SEPTEMBRIE, ora 20, Domul Romano-Catolic, Pta. Unirii

‘Stabat Mater’direcţia artistică Vincent Dumestre

LE POÈME HARMONIQUE

DEBORAH CACHET, soprană

ISABELLE DRUET, mezzo-soprană

SERGE GOUBIOUD, tenor

HUGUES PRIMARD, tenor

EMMANUEL VISTORKY, bas

VINCENT DUMESTRE, dirijor

FIONA POUPARD, vioară

CAMILLE AUBRET, vioară

AUGUSTIN LUSSON, vioară

CODRIN EMANDI, vioară

DIANA EMANDI, vioară

SOPHIE IWAMURA, vioară

TIPHAINE COQUEMPOT, vioară

PIERRE VALLET, violă

LIKA LALOUM, violă

MAIALEN LOTH, violă

TORMOD DALEN, violoncel

LUCAS PERES, viola da gamba

SIMON GUIDICELLI, contrabas

FREDERIC RIVOAL, orgă

CHARLES ÉDOUARD, laută

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI, FRANCESCO DURANTE

 

 

25 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘La ServaPadrona’direcţia artistică Esteban Mazer

LE TENDRE AMOUR

MARÍA HINOJOSA, Serpina(soprană)

HUGO OLIVEIRA, Uberto (bariton)

ADRIÁN SCHVARZSTEIN, Vespone(actor)

FARRAN SYLVAN JAMES, vioară

EDELWEISS TINOCO, vioară

NÙRIA SANROMÁ, violă

HANNAH FREIENSTEIN, violoncel

LIXSANIA FERNÁNDEZ, violone

ESTEBAN MAZER, clavecin

 

ȊN PROGRAM:

GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI

 

 

29 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

La musica fra due mari’

ACCADEMIA BIZANTINA

ALESSANDRO TAMPIERI, vioară barocă–concertmaestru

MARIA GROKHOTOVA, vioară barocă

MAURO MASSA, vioară barocă

ANA LIZ OJEDA, vioară barocă

HERIBERTO DELGADO, vioară barocă

AYAKO MATSUNAGA, vioară barocă

DIEGO MECCA, violă

ALICE BISANTI, violă

ALESSANDRO PALMERI, violoncel

PAOLO BALLANTI, violoncel

GIOVANNI VALGIMIGLI, violone

TIZIANO BAGNATI, lăută

FRANCESCO BARONI, clavecin

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

BENEDETTO MARCELLO, ANGELO RAGAZZI, TOMMASO ALBINONI, GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI, FRANCESCO DURANTE, ANTONIO VIVALDI, DOMENICO SCARLATTI

 

 

2 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘Orpheus In The Underworld’ – direcţia artistică Robin Pharo

LE PROJET ‘PRÈS DE VOTRE OREILLE’

KEVIN SKELTON, tenor

ROBIN PHARO, bass viol

MARION MARTINEAU, bass viol

SALOME GASSELIN, bass viol

RONAN KHALIL,clavecin

LORIS BARRUCAND,orgă

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

MARIN MARAIS, MARC-ANTOINE CHARPENTIER, FRANÇOIS COUPERIN, LOUIS COUPERIN

 

 

5 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘Sonate a tre’direcţia artistică Francois Joubert-Caillet

L’ACHÉRON

MARIE ROUQUIÉ, vioară barocă

FRANÇOIS JOUBERT-CAILLET, viola da gamba

MIGUEL HENRY, chitara,archiluth

YOANN MOULIN, clavecin, orgă

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

PHILIPP HEINRICH ERLEBACH

 

 

12 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

Concerti per moltistrumenti in Dresdendirecţia artistică Maude Gratton

IL CONVITO

MAUDE GRATTON, clavecin, orgă

BAPTISTE LOPEZ, vioară barocă

LOTTA SUVANTO, vioară barocă

PATRICIA GAGNON, violă

BRUNO COCSET, violoncel

EMMANUEL LAPORTE, oboi

JULIEN DEBORDES, fagot

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

ANTONIO VIVALDI, JOHANN SEBASTIAN BACH, CARL PHILIPPE EMMANUEL BACH, GEORG PHILIPP TELEMANN, GEORG FRIEDRICH HÄNDEL, JAN DISMAS ZELENKA

 

 

16 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

Just Händel’, direcţia artistică Boris Begelman

ARSENALE SONORO

FRANCESCA ASPROMONTE, soprană

BORIS BEGELMAN, vioară barocă

CATHERINE JONES, violoncel baroc

ALEXANDRA KORENEVA, clavecin

DANIELE CAMINITI, teorbă

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

GEORG FRIEDRICH HÄNDEL

 

 

17 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

The Venetian Cello’ direcţia artistică Catherine Jones

MIDNIGHT GARDEN

CATHERINE JONES, violoncel baroc

ANNA FONTANA, clavecin

WILLIAM CARTER, teorbă

 

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:

GIOVANNI BENEDETTO PLATTI, BENEDETTO MARCELLO, BALDASSARE GALUPPI, ANTONIO CALDARA, GIOVANNI GIROLAMO KAPSBERGER, ANTONIO VIVALDI