Editia XII

FESTIVALUL DE MUZICĂ VECHE TIMIŞOARA, Ed. XII-a

22 Septembrie – 17 Octombrie 2017

 

22 SEPTEMBRIE, ora 20, Domul Romano-Catolic, Pta. Unirii

‘Stabat Mater’– direcţia artistică Vincent Dumestre

LE POÈME HARMONIQUE

DEBORAH CACHET, soprană

ISABELLE DRUET, mezzo-soprană

SERGE GOUBIOUD, tenor

HUGUES PRIMARD, tenor

EMMANUEL VISTORKY, bas

VINCENT DUMESTRE, dirijor

FIONA POUPARD, vioară

CAMILLE AUBRET, vioară

AUGUSTIN LUSSON, vioară

CODRIN EMANDI, vioară

DIANA EMANDI, vioară

SOPHIE IWAMURA, vioară

TIPHAINE COQUEMPOT, vioară

PIERRE VALLET, violă

LIKA LALOUM, violă

MAIALEN LOTH, violă

TORMOD DALEN, violoncel

LUCAS PERES, viola da gamba

SIMON GUIDICELLI, contrabas

FREDERIC RIVOAL, orgă

CHARLES ÉDOUARD, laută

 

25 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘La Serva Padrona’– direcţia artistică Esteban Mazer

LE TENDRE AMOUR

MARÍA HINOJOSA, Serpina (soprană)

HUGO OLIVEIRA, Uberto (bariton)

ADRIÁN SCHVARZSTEIN, Vespone (actor)

FARRAN SYLVAN JAMES, vioară

EDELWEISS TINOCO, vioară

NÙRIA SANROMÁ, violă

HANNAH FREIENSTEIN, violoncel

LIXSANIA FERNÁNDEZ, violone

ESTEBAN MAZER, clavecin

 

29 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘La musica fra due mari’

ACCADEMIA BIZANTINA

ALESSANDRO TAMPIERI, vioară barocă – concertmaestru

MARIA GROKHOTOVA, vioară barocă

MAURO MASSA, vioară barocă

ANA LIZ OJEDA, vioară barocă

HERIBERTO DELGADO, vioară barocă

AYAKO MATSUNAGA, vioară barocă

DIEGO MECCA, violă

ALICE BISANTI, violă

ALESSANDRO PALMERI, violoncel

PAOLO BALLANTI, violoncel

GIOVANNI VALGIMIGLI, violone

TIZIANO BAGNATI, lăută

FRANCESCO BARONI, clavecin

 

2 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘Orpheus In The Underworld’ – direcţia artistică Robin Pharo

LE PROJET ‘PRÈS DE VOTRE OREILLE’

KEVIN SKELTON, tenor

ROBIN PHARO, bass viol

MARION MARTINEAU, bass viol

SALOME GASSELIN, bass viol

RONAN KHALIL, clavecin

LORIS BARRUCAND, orgă

 

5 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘Sonate a tre’– direcţia artistică Francois Joubert-Caillet

L’ACHÉRON

MARIE ROUQUIÉ, vioară barocă

FRANÇOIS JOUBERT-CAILLET, viola da gamba

MIGUEL HENRY, chitara, archiluth

YOANN MOULIN, clavecin, orgă

 

12 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

Concerti per molti strumenti in Dresden– direcţia artistică Maude Gratton

IL CONVITO

MAUDE GRATTON, clavecin, orgă

BAPTISTE LOPEZ, vioară barocă

LOTTA SUVANTO, vioară barocă

PATRICIA GAGNON, violă

BRUNO COCSET, violoncel

EMMANUEL LAPORTE, oboi

JULIEN DEBORDES, fagot

 

16 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘Just Händel’, direcţia artistică Boris Begelman

ARSENALE SONORO

FRANCESCA ASPROMONTE, soprană

BORIS BEGELMAN, vioară barocă

CATHERINE JONES, violoncel baroc

ALEXANDRA KORENEVA, clavecin

DANIELE CAMINITI, teorbă

 

17 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

The Venetian Cello’ – direcţia artistică Catherine Jones

MIDNIGHT GARDEN

CATHERINE JONES, violoncel baroc

ANNA FONTANA, clavecin

WILLIAM CARTER, teorbă

 

Invitatii Festivalului de Muzică Veche Timişoara
(ediţiile I-XI)

 

 

FRANÇOIS LAZAREVITCH & THE MUSICIENS OF SAINT JULIEN, François Lazarevitch, Robert Getchell, Graham Mackenzie, François Tournet, Bill Taylor, Romain Falik; I BASSIFONDI, Gabrielle Miracle, Josep Maria Marti Duran, Simone Vallerotonda; ACADEMIA OTTOBONI, Amandine Beyer, Alba Rocca, Manuel Granatiero, Theresa Cecatto, Marco Cecatto, Rebeca Ferri, Francesco Romano; LES PALADINS, Eugénie Warnier, Salomé Haller, Silvia de Maria, Jérôme Correas; RICERCAR CONSORT, Philippe Pierlot, Sophie Gent, Maite Larburu, Julien Léonard, Matthias Ferré, Benoit Vanden Bemden, Maude Gratton; CONCERTO PALATINO, Bruce Dickey, Wim Becu, Veronika Skuplik, Charles Toet, Doron David Sherwin, Catherina Aglibut, Simen van Mechelen, Catherine Motuz, Marcin Szelest; HOLLAND BAROQUE SOCIETY, Judith Steenbrink, Nadine Henrichs, Esther van der Eijk, Barbara Kernig, Tineke Steenbrink; LE POEME HARMONIQUE, Vincent Dumestre, Isabelle Druet, Sophie Junker, Eva Zaïcik, Fiona-Emilie Poupard, Lucas Peres, Justin Taylor, Françoise Enock, Samuel Domergue, Christophe Brand; IMAGINARIUM ENSEMBLE, Enrico Onofri, Alessandro Palmeri, Simone Vallerotonda, Takashi Watanabe; SANTENAY, Julla von Landsberg, Elodie Wiemer, Ori Harmelin, Szilard Chereji; AMANDINE BEYER & GLI INCOGNITI, Amandine Beyer, Alba Rocca, Flavio Losco, Domitille Gilon, Yoko Kawakubo, Marta Paramo, Ottavia Rausa, Marco Ceccato, Rebecca Ferri, Baldomero Barciela, Francesco Romano, Ana Fontana; L’ATALANTE, Gilone Gaubert-Jacques, Morgane Eouzan, Emmanuel Jacques, Yvan Garcia; Marco Beasley, Stefano Rocco, Fabio Accurso, Leonardo Massa, Vito de Lorenzi; UNITED CONTINUO ENSEMBLE, Jorg Meder, Julla von Landsberg, Diana Emandi, Thor Harald – Johnsen, Thomas Engel, Thomas Boysen; LA FOLLIA BAROQUE ENSEMBLE TIMIŞOARA, Codrin Emandi, Diana Emandi, Ciprian Câmpean, Paola Erdas, Simone Vallerotonda; L’ACHERON, François Joubert-Caillet, Marie-Suzanne Binh de Loye, Robin Pharo, Sarah van Oudenhove; THE BACH PLAYERS, Nicolette Moonen, Marion Moonen, Rachel Stott, Anna Curzon, Kynga Gaborjani, Silas Wollston; Paulo Pandolfo; MUSICA AD RHENUM, Jed Wentz, Job ter Haar, Marijn Slappendel; LES BASSES REUNIES, Bruno Cocset, Guido Balestracci, Emmanuel Jacques, Bertrand Cuiller, Richard Myron, Henrikke Gjerdmundsen Rynning, Charles Riché; Andreas Arend; THE FESTIVAL BAROQUE ORCHESTRA, Veronika Skuplik, Judith Steenbrink, Diana & Codrin Emandi, James Munro, Margit Uebelacker, Alise Juska, Katarina Aleksic, Mia Sfura, Alexandru Mihai Bota, Suzanne von Gutzeit, Thomas Boysen, Wibke Opperman, Vlad Colar, Carin van Heerden, Paola Erdas, Ciprian Câmpean, Gabriel Dragoiu, Adrian Rovatkay; LA DOLCEZZA, dulcian.dulcimer&org, Margit Űebellacker, Juergen Banholzer, Adrian Rovatkay; OLTREMONTANO, Wim Becu, Veronika Skuplik, Kris Verhelst, Stefan van Dick; Rudolf Tutz; Dorothea Seel, Barbara Adamczik; JAN VAN ELSACKER & AUSTRIAN BAROQUE COMPANY, Jan van Elsacker, Michael Oman, Daniel Oman, Martina Schobersberger, Peter Aigner; Thomas Boysen, Thor Harald Johnsen, Betina Boysen; AUSONIA, Frederick Haas, Mira Glodeanu, James Munro, Ingrid Bourgeois, Yuka Toyoshima, Masato Matsura, Benedicte Pernet; Ingeborg Dalheim; Lia Serafini; Steffen Schlandt; Marcel Ponseele, Benjamin Lescoat; Elisabeth Bradley, Jean–Pierre Menuge, Alexandra Guţu, Valentina Peetz, Andrej Jovanic, Gianluca Cagnani, Dorel Iuga, Caroline Menuge, Mihaela Maxim, Fernanda Romila, Dan Racoveanu, Elena Sorban, Ion Minoiu, Constantin Secara; FLAUTO DOLCE, Zoltan Majo, Maria Szabo, Agnes Toth; ANSAMBLUL BAROC TRANSILVANIA, Istvan Nagy, Erich Turk; COLLEGIO STRAVAGANTE, Mihai Ghiga, Mircea Ionescu, Irina Nastase; Adi Ciuca; RENAISSANCE, Vojka Djordjevic, Marcela Lukic, Veliko Nikolic, Dragana Tomic, Dragan Mladenovic, Zorz Grujic, Ljubomir Dimitrijevic, Miomir Ristic, Zoran Kostadinovic, Darko Karajic, Andria Sagic; CONSORT, Liliana Cadar, Gheorghe Musat, Horea Haplea, Melinda Beres, Ilse Herbert

 



One response to “Editia XII”