EDIŢIA A VII-a

afis editia 7

FESTIVALUL DE MUZICĂ VECHE TIMIȘOARA
10-19 Iunie 2012

10 IUNIE, ora 20, Domul Romano-Catolic
Recital de orgă: STEFFEN SCHLANDT

ÎN PROGRAM LUCRĂRI DE:
J. S. BACH, G. MUFFAT, F. CORREA de ARAUJO, J. P. SWEELINCK, J. BLOW, M. A CHARPENTIER, J. H. ROMAN

12 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
AUSTRIAN BAROQUE COMPANY & LA FOLLIA BAROQUE ENSEMBLE TIMIȘOARA
MICHAEL OMAN (recorder) – Austria
MARTINA SCHOBERSBERGER (clavecin, orgă) – Austria
PETER AIGNER (violă barocă) – Austria
DANIEL OMAN (chitară barocă) – Austria
CODRIN EMANDI (vioară barocă)
DIANA EMANDI (vioară barocă)
CIPRIAN CÂMPEAN (violoncel baroc)
THOMAS BOYSEN (chitară barocă, teorbă) – Norvegia

ÎN PROGRAM LUCRĂRI DE:
G. SAMMARTINI, N. MATTEIS, A. CORELLI, A. VIVALDI

14 IUNIE, ora 17, Foyer Filarmonica Banatul
Muzica clasică apuseană și cântarea bizantină – o abordare comparativă (I)
• Conferinţă
ION MINOIU – Anglia

14 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
CIPRIAN CÂMPEAN (violoncel baroc)
JAMES MUNRO (violone) – Olanda
THOMAS BOYSEN (teorbă) – Norvegia
PAOLA ERDAS (clavecin) – Italia

ÎN PROGRAM LUCRĂRI DE:
D. BUXTEHUDE, G. FRESCOBALDI, D. GABRIELLI, A. VIVALDI, J. S. BACH, L. COUPERIN, J-B. BARRIÈRRE

15 IUNIE, ora 17, Foyer Filarmonica Banatul
Muzica clasică apuseană și cântarea bizantină – o abordare comparativă (II)
• Conferinţă
ION MINOIU – Anglia

16 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
VERONIKA SKUPLIK & OLTREMONTANO
VERONIKA SKUPLIK (vioară barocă) – Germania
STEFAN VAN DYCK (tenor) – Belgia
WIM BECU (trombon baroc) – Belgia
KRIS VERHELST (clavecin, orgă) – Belgia

ÎN PROGRAM LUCRĂRI DE:
A. GUMPELZHAIMER, O. LASSUS, L. VIADANA, G. GABRIELI, G. P. CIMA, A. GRANDI, G. PICCHI, T. MERULA, D. CASTELLO, A. GUALTIERI, G. FRESCOBALDI, C. MONTEVERDI, B. MARINI

17 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
MARGIT UEBELLACKER (dulcimer) – Austria
ADRIAN ROVATKAY (dulcian, fagot) – Germania
JÜRGEN BANHOLZER (orgă) – Germania

ÎN PROGRAM LUCRĂRI DE:
B. DE SELMA Y SALAVERDE, J. SCHOP, M. ROSSI, D. X. Y BRUNA, O. DI LASSO, G. M. CASINI, J. F. FASCH, G. F. HÄNDEL

18 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
LA DOLCEZZA
VERONIKA SKUPLIK (vioară barocă) – Germania
JUDITH STEENBRINK (vioară barocă) – Olanda
JAMES MUNRO (violone, contrabas baroc) – Olanda
THOMAS BOYSEN (teorbă) – Norvegia
JURGEN BANHOLZER (orgă) – Germania

ÎN PROGRAM LUCRĂRI DE:
G. M. TRABACI, G. B. BUONAMENTE, A. STRADELLA, G. B. BASSANI, A. CORELLI, H. PURCELL A. BERTALI, J. ROSENMÜLLER

19 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
ORCHESTRA BAROCĂ A FESTIVALULUI:
VERONIKA SKUPLIK (vioară, direcţia artistică) – Germania
JUDITH STEENBRINK (vioară barocă) – Olanda
ALISE JUSKA (violă) – Lituania
CODRIN EMANDI (vioară barocă)
DIANA EMANDI (vioară barocă)
KATARINA ALEKSIC (vioară barocă) – Serbia
MIA SFURA (vioară barocă)
ALEXANDRU-MIHAI BOTA (violă barocă)
SUSANNE VON GUTZEIT (violă barocă) – Germania
CIPRIAN CÂMPEAN (violoncel baroc)
JAMES MUNRO (violone, contrabas baroc) – Olanda
MARGIT UEBELLACKER (dulcimer) – Germania
PAOLA ERDAS (clavecin) – Italia
THOMAS BOYSEN (theorbă, chitară barocă) – Norvegia
WIBKE OPPERMANN (traverso) – Germania
VLAD COLAR (traverso)
CARIN VAN HEERDEN (oboi, recorder) – Austria
GABRIEL DRAGOIU (oboi)
ADRIAN ROVATKAY (dulcian, fagot) – Germania

ÎN PROGRAM LUCRĂRI DE:
G. MUFFAT, A. VIVALDI, G. F. HÄNDEL, G. PH. TELEMANN, P. SALULINI, J-F. REBEL