EDIŢIA A VIII-a

header ed8

FESTIVALUL DE MUZICA VECHE TIMISOARA
5-14 Septembrie 2013

5 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelica Lutherana (Punctele Cardinale)

FANTASIA – Veronika Skuplik (directia artistica)
VERONIKA SKUPLIK, vioara baroca
CODRIN EMANDI, vioara baroca
DIANA EMANDI, vioara/viola baroca
FRANÇOIS JOUBERT-CAILLET, viola da gamba
JAMES MUNRO, violone
KRIS VERHELST, clavecin/orga
THOMAS BOYSEN, lauta/teorba

PROGRAM:
‚Muzica din saloanele Angliei, Germaniei si Austriei’
Johann H. SCHEIN (1586-1630) Canzon à 5 (Venus-Kränzlein Nr. 23) în la major
Johann STEFFENS (1560-1616) Paduan, Galliard, „Susanne en jour“, diminution (lauta solo)
Johann SOMMER (1570-1627) Paduana „Susanne en jour“, în sol minor
John DOWLAND (1563-1626) Galliard
Henry PURCELL (1659-1695) Fantazia 8 Three parts upon a ground
John PLAYFORD (1623-1686) Paul’s Steeple
Samuel SCHEIDT (1587-1653) Canzon super Nachbar Roland în la minor
Johann SCHMELZER (1623-1680) Serenata con altre arie
Johann ROSENMÜLLER (1617-1684) Sonata Nona, în re major
Heinrich I.F. BIBER (1644-1704) Fidicinium Sonata 4, în sol minor
Giovanni VIVIANI (1638-1693) Sonata Prima pentru vioara [i b.c., în sol minor
Heinrich I.F. BIBER Serenade mit dem Nachtwächterruf, în do major

7 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelica Lutherana (Punctele Cardinale)

Duo: VERONIKA SKUPLIK, vioara baroca & ANDREAS AREND, lauta/teorba

PROGRAM:
‚Dialog’
Giovanni Pierluigi da PALESTRINA (1525-1591)/Giovanni BASSANO (1591) Vestiva i colli passegiato
Gian Paolo CIMA (1570) Sonata în re minor
Dario CASTELLO (1590-1658) Sonata seconda
Giovanni Girolamo KAPSBERGER (1575-1661) Toccata Gagliarda
Giovanni Bonaventura VIVIANI (1638-1692)  Sonata Prima
Michelangelo GALILEI (1575-1631)  Sonata pentru lauta în fa major: Toccata/Corrente/Volta 1/Volta 2
Arcangelo CORELLI (1653-1713)  Sonata VII, op.5 în re minor
Clemens MATHIA ab Ehrenruf Sonata VI în re minor: Adagio/Ciaconna/Gigue

8 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelica Lutherana (Punctele Cardinale)

LES BASSES RÉUNIES – Bruno Cocset (direc]ia artistica)
BRUNO COCSET, alto/ténor de violon
GUIDO BALLESTRACCI, viola da gamba
EMMANUEL JACQUES, violoncel/ténor de violon
BERTRAND CUILLER, clavecin/orga

PROGRAM:
‘Bach & l’Italie’
Diego ORTIZ (c. 1510-c. 1570) Recercada Primera sobre el madrigal ‚O Felici Occhi Miei’
Girolamo FRESCOBALDI (1583-1643) Canzona «La Bernardinia»
Canzona Vigesimaquarta
Canzone Quinta a 3
Toccata pentru clavecin
Giovanni Battista VITALI (1632-1692)  Passacaille
J.S. BACH (1685-1750)  Choral «Nun Komm, der Heiden Heiland» BWV 659
Sonata în sol minor, BWV 1027 (Adagio/Allegro ma non tanto/Andante/Allegro moderato)
Prélude et Fugue în sol minor pentru clavecin
Evaristo Felice DALL’ABACO (1675-1742) Largo în re minor, Sonata a tre în la minor
Francesco GEMINIANI (1687-1762) Tendrement
J.S. BACH Choral du veilleur, BWV 645

10 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelica Lutherana (Punctele Cardinale)

LIA SERAFINI, soprana
PAOLA ERDAS, clavecin
FABIO ACCURSO, lauta

PROGRAM:
‘I Fiori dell’Anima’
Luys MILAN (c. 1500-1561) Fantasia
Josquin DESPREZ (c.1450-1521)  Milles Regretz
Luys de NARVAEZ (c.1500-c.1560)  La Cancion del Imperador
Anonimo XVI secolo  Guardame las Vacas
Luys de NARVAEZ (1500-1555/1560)  Diferencias sobre las Vacas
Luis VENEGAS DE HENESTROSA (c.1510-1570)  Cinco diferencias sobre las Vacas
Alonso MUDARRA (c. 1510-1580)  Paseavase el Rey Moro
Francisco Fernandez PALERO (?-1597)  Paseabase el rey moro
Antonio de CABEZON  Pavana glosada de Antonio
Francisco Fernandez PALERO  Romance “Mira, Nero de Tarpeya”
J. RICHAFORT (c.1480-1547) / F. DA MILANO (1497-1543)  De mon triste desplaisir
Francesco DA MILANO (1497–1543)  Canone
Tarquinio MERULA (1594-1665)  Or ch’è tempo di dormire
Francesco DA MILANO  Fantasia
Vincenzo CAPIROLA (c.1517) – Padoana alla francese
Pietro Paolo BORRONO (1490-1563)  Salterello il Mazzolo
Barbara STROZZI (1619-1677)  Lacrime/Preambolo
Alessandro PICCININI (1566-1638)  Passacaglia
Alessandro PICCININI / Tarquinio MERULA  Ciaccona

11 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelica Lutherana (Punctele Cardinale)

THE BACH PLAYERS – Nicolette Moonen (directia artistica)
MARION MOONEN, traverso
NICOLETTE MOONEN, vioara baroca
ANNA CURZON, vioara baroca
RACHEL STOTT, viola baroca
KINGA GÁBORJÁNI, violoncel baroc
SILAS WOLLSTON, clavecin

PROGRAM:
‘Bach’s Library’
Johann Bernhard BACH (1676-1749) Ouverture nr. 2 în sol major:
Ouverture/Gavotte en Rondeau/Sarabande/Bourrée/Air/Menuet/Gigue
Charles DIEUPART (1667-1740)  Suita nr. 6 în fa minor:
Ouverture/Allemande/Courante/Sarabande/Gavotte/Menuet/Gigue
Georg Philipp TELEMANN (1681-1767)  Paris Quartet no. 6 în mi minor:
Prélude/Un peu Gay/Gracieusement/Distrait/Chaconne
Agostino STEFFANI (1654-1728)  Ouvertura La Tempête
Marin MARAIS (1656-1728) / Louis DE LULLY (1664-1734)  Symphonies d’Alcide: Ouverture/Marche/Air/Sarabande/Caprice
Johann Sebastian BACH (1685-1750)  Ouverture nr. 2 în si minor
Ouverture/Rondeau/Sarabande/Bourrée/Polonaise/Menuet/Badinerie

12 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelica Lutherana (Punctele Cardinale)

Duo: PAOLO PANDOLFO, viola da gamba & THOMAS BOYSEN, lauta/teorba

PROGRAM:
‚Improvisando’

14 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelica Lutherana (Punctele Cardinale)

MUSICA AD RHENUM
JED WENTZ, traverso
MARION MOONEN, traverso
JOB TER HAAR, violoncel baroc
MARIJN SLAPPENDEL, clavecin

PROGRAM:
‚Muzica franceză a secolului XVIII’
François COUPERIN (1668-1733)  La Françoise (Les Nations):
Allemande/Courante I &II/Sarabande/Gigue/Chaconne ou passacaille/Gavotte/Menuet
François COUPERIN  Le Rossignol en amour
Jean BARRIERE (1705-1747)  Sonata în do minor: Largo/Allegro/Affetuoso/Giga
Michel BLAVET (1700-1768)  Suite în re major: Prélude de M. Blavet/Air pour les fleurs/Bergeries
La Vibray, op. 2: Andante/Allemanda/Gavotta Les Caquets/Sarabande/Allegro
Jean-Marie LECLAIR (1697-1764)  Deuxième Récreation de Musique: Ouverture/Forlane/Sarabande/Menuet/Badinage/Chaconne